Bostel Ferdynand (1860–1935), pochodził ze znanej rodziny lwowskiej. Ur. się 5 V. Uczęszczał do gimn. II, dzis. Szajnochy. Po zdaniu egz. dojrzałości wpisał się na uniwersytet, gdzie studjował historję, literaturę polską i niemiecką. Był uczniem Ksawerego Liskego i należał do najzdolniejszych jego wychowanków. W czasie studjów uniwersyteckich pełnił obowiązki aplikanta w Archiwum kraj. aktów grodzkich i ziemskich. W r. 1892 złożył egzamin nauczycielski. Miał przyjętą z nadzwyczajną oceną pracę doktorską Zakaz Miechowity; dlaczego nie sięgnął po tytuł doktorski, trudno dociec. Od r. 1887 pełnił obowiązki zast. naucz, w gimn. IV, poczem II i III. W r. 1893 mianowany rzeczywistym profesorem w Brodach z przydzieleniem do gimn. III. W l. 1902–5 otrzymał przydział do Ministerjum Oświaty we Wiedniu w charakterze referenta w dziale szkolnictwa średniego. W r. 1905 powołany na dyrektora gimn. II, w r. 1909 mianowany rzeczywistym radcą rządu, przeszedł w r. 1924 w stały stan spoczynku, aby oddać się już wyłącznie pracy naukowej. Um. 10 IV 1935.
W r. 1892 został wybrany na członka Komisji do badań historji sztuki Akad. Umiej., w rok później do komisji historycznej. W r. 1920 Tow. Naukowe Lwowskie wybrało go, jednego z pierwszych, na członka czynnego. Od r. 1923 był przewodniczącym podkomisji historycznej dla badań dziejów szkolnictwa. W r. 1934 Polskie Tow. Naukowe obdarzyło go w 50-lecie pracy naukowej godnością członka honorowego. Ogłosił następujące prace z dziejów politycznych: Przeniesienie lenna pruskiego na elekt. brandenb., Zakaz Miechowity, Orzechowski czy Górski?, Elekcja Aleksandra Jagiellończyka, Ostatnia księżna mazowiecka. Z zakresu prawno-historycznego (dzieje i rozwój parlamentaryzmu): Nieznana konstytucja sejm. 1501, Ustawa wojenna sejmu lubelskiego 1506, Tymczasowa ustawa radomska, Die Piotrkower Konstitution 1505. Z dziedziny stosunków prawnych: Sądownictwo ziemskie Oświęcimskie i Zatorskie w latach 1440–1565, Stosunki prawne w ziemi halickiej w w. XV. Historję miast reprezentują studja: Z przeszłości Stryja i starostwa stryjskiego, Przyczynek do dziejów Jaślisk. Z dziedziny sztuki: Przyczynki do dziejów złotnictwa w XVI i X VII w., Inwentarz obrazów 1780, Malowania dobromilskie, Z dziejów malarstwa lwowskiego, O żydach złotnikach, Przyczynki do dziejów restauracji katedry lwowskiej w XVIII w. Prace kulturalno-literackie: O Sępie Szarzyńskim i jego rodzinie, O kanonikacie Piotra Skargi, O dziejach drukarni ruskiej we Lwowie. Ponadto szereg artykułów pedagogicznych i recenzyj, pomieszczanych w »Muzeum« i pismach niemieckich. Ogółem dorobek naukowy zamyka się w liczbie 83 pozycyj rozpraw, artykułów i materjałów, 92 recenzyj i sprawozdań. Pozostała po nim bardzo bogata spuścizna materjałów rękopiśmiennych; jest tam m. i. kompletny materjał źródłowy i ilustracyjny do dziejów kościoła bernardynów we Lwowie i statuy bł. Jana z Dukli, fragmentaryczne zapiski do historji arsenału miejskiego, baszt miejskich, domów lwowskich, cekhauzu i artylerji, fortyfikacji i ulic itd., notaty do lwowskiego malarstwa i złotnictwa, wreszcie materjały do poszczególnych osobistości naszego miasta. Osobny dział stanowią materjały do dziejów szkolnictwa w okresie zaboru austrjackiego 1772–1918.
Hartleb K., W 50-lecie pracy naukowej F. Bostla, »Kwart. Hist.«, roczn. XLVIII, z. I (1934); tenże, Ś. p. F. Bostel, »Kwart. Hist.», r. XLIX, z. 1–2, (1935).
Kazimierz Hartleb